ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Agni

Publikováno 21.12.2014 v 19:34 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 64x

Agni

O odrůdě révy vinné pojednává článek Agni (odrůda révy vinné).

Agni (v sanskrtu इंद्रा) je v hinduismu bohem ohně a jedním z nejvýznamnějších védických bohů. Podle náboženských textů stvořil Agni hvězdy a svými plameny dokázal pohltit celý les. Může přijímat oběti pro ostatní bohy, mezi kterými působí jako nositel zpráv a prostředník.


Etymologie

Slovo agni snamená v sanskrtu "oheň" a je příbuzné s latinským ignis, litevským ugnis i českým oheň, vše s totožným významem. Rekonstruovaný protoindoevropský kořen je h₁égni-. Agni má tři formy: oheň, blesk a Slunce.

Popis

Agni se objevoval jako třpytící se vladař jedoucí na posvátném beranovi nebo válečném voze. Má rudé tělo a plášť z kouře. Místo vlasů mu z hlavy šlehají plameny. Mívá mnoho tváří, zlaté zuby a čtrnáct jazyků chrlících oheň. Je věčně mladý a nesmrtelný.

Pověst

Dostalo se mu hned trojího zrození – z vody, ze vzduchu a země. Na svět přišel již dospělý (stejně jako Indra) a byl takhladový, že snědl své rodiče. Poté začal ujídat posvátné obětní máslo z oltářů jiných bohů a nakonec snědl celý les. Je znám jako bůh nesmrtelnosti. Pověsil hvězdy na oblohu, stvořil Slunce a válčil s démony a příšerami.

Příbuzenstvo

);"">