ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Bavorský les

Publikováno 31.07.2011 v 14:07 v kategorii Šumavská příroda, přečteno: 395x

Německá část šumavy

Bavorský les


Bavorský les (německy: Bayerischer Wald) je pohoří v Bavorsku, Německo. Rozkládádá se podél českých hranic a pokračuje na české straně jako Šumava. Geograficky jsou Bavorský les a Šumava stejné horské pásmo.

Najvyšší hora je Großer Arber ("Vysoký javor", 1456 m). Největší řeka protékající přes Bavorský les je Regen, která opouští hory u města Řezna.

Část Bavorského lesa je vyhlášena za Národní park Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald) s rozlohou 240 km². Založený byl v roce 1970 a byl to první národní park v Německu.
Nationalpark Bayerischer WaldTypická krajina Národního parku Bayerischer Wald: žulové skalní výchozy a smíšený les s převládajícími smrky a buky
Umístění Bavorsko, Německo
Rozloha 242 km2
Založeno 7. října 1970

Nationalpark Bayerischer Wald (česky Národní park Bavorský les) byl vyhlášen 7. října 1970 a po svém rozšíření v roce 1997 má rozlohu 24 250 ha. Společně s Národním parkem Šumava, se kterým na severu a východě sousedí, tvoří jeden z největších (932,8 km²) bilaterálních národních parků Střední Evropy. Sídlem správy NP je město Grafenau ležící asi 10 km od okraje parku.

GeografieOdumřelý les ponechaný přirozenému vývoji na svazích Roklanu

Rašelinné jezero Latschensee

Nationalpark Bayerischer Wald se původně rozkládal na ploše 13 100 ha v oblasti mezi Roklanem a Luzným. V roce 1997 bylo území NP rozšířeno o oblast severozápadně od Roklanu přes Falkenstein (1315 m) až k Bayerisch Eisensteinu. Uvnitř území NP leží pouze čtyři obce - Waldhäuser, Guglöd, Neuhütte a Zwieslerwaldhaus. Na území NP se nachází také jedno ze tří ledovcových jezer Bavorského lesa - Roklanské. Nejvyšším bodem národního parku je Roklan (1453 m). Národní park leží na východě Bavorska v zemských okresech Regen a Freyung-Grafenau.

Vegetace

Více než 90% plochy NP pokrývá les - především horský smíšený smrkovo-bukovo jedlový les ve výškách 750 - 1200 m n. m., ale také rašelinné a podmáčené smrčiny v údolních polohách a horské smrčiny ve vrcholových partiích. Jen malými ostrovy v tomto lesním moři jsou kamenná moře, skalní hradby či horské pastviny (tzv. Schachten). Značná část plochy parku (v současnosti asi čtvrtina a počítá se s rozšířením) byla ponechána jako přírodní laboratoř vývoje lesa, kde člověk do vývoje lesních společenstvech přímo nezasahuje. Horský les se tak vyrovnává s větrnými polomy či napadením kůrovcem přirozenou obnovou odumřelého lesa. Nejcennějším a nejstarším lesním chráněným územím NP je pralesovitý zbytek horského smíšeného lesa na svazích Roklanu (jezerní stěna) - chráněný od roku 1914 či Mittelsteighütte a Höllbachgespräng v masivu Falkensteinu. Na území NP se nacházejí také rašeliniště - nejrozsáhlejším z nich je Grosser Filz - Klosterfilz u Riedlhütte na jižním okraji NP, dalšími významnými rašeliništi jsou Zwieselter Filz a Latschenfilz navazující na Modravské slatě.

Faunamedvědi v Tierfreigeländerys

Při jižním okraji NP u obce Neuschönau se nachází středisko Hans-Eisenmann-Haus, k němuž patří i rozsáhlý areál malých obor pro zvěř - Tierfreigelände. Jsou zde soustředěny druhy zvířat, které na území NP žijí anebo žily v minulosti - zubr, vlk, medvěd, rys, kočka divoká, vydra, bobr, další běžnější druhy lesní zvěře - prase divoké, jelen, ptáci (tetřev hlušec, dravci - sokol stěhovavý, pěvci, čáp černý, sovy - výr velký, puštík)
Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Lluis 05.09.2012 v 16:19 Dobrej blog


 • lNzHgMoV 28.07.2013 v 05:57 Guten Morgen Simone, ja, den Be4r hab ich auch fotografiert. Es ist ein Motiv aus einer Reihe von Be4renbildern, wovon die mesiten leider nicht so berauschend geworden sind. Die Be4renfamilie lebt im Nationalpark Bayerischer Wald in einem relativ grodfen Freigehege und wenn man zeitig genug aufsteht bekommt man sie auch zu sehen.liebe Grfcdfe und einen schf6nen Tag, Anne


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?