ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Bůh Otec

Publikováno 21.12.2014 v 18:29 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 63x

Bůh Otec

Bůh Otec, dílo Die Bibel in Bildern(1860), Julius Schnorr von Carolsfeld(1794-1872)Bůh Ódin (severská mytologie), díloOdin, der Göttervater (1882), Carl Emil Doepler (1824-1905)

Obecně boží titul Otec vyjadřuje roli boha jako tvůrce a pána. Jako takový se používal už pro klíčové bohy polyteistických náboženství, jako byli egyptský Thovt, římský Jupiter a germánský Ódin. Z nejrozšířenějších monoteistických systémů přijímají toto označení judaismus a křesťanství. Hlavní proud křesťanství chápe Boha Otce, tedy Boha ve stvořitelské roli, jako jednu z osob boží Trojice.

Korán se vymezuje vůči židovskému a křesťanskému pojetí lidského synovství vůči Bohu jakožto privilegovaného postavení a zdůrazňuje lidskou smrtelnost a Boží suverenitu. V 5. súře, verš 18, Korán píše: „Židé a křesťané říkají: 'My jsme synové Boží a miláčci Jeho.' Rci: 'Proč vás tedy trestá za vaše hříchy? Nikoliv, vy jste obyčejní smrtelníci, jedni z těch, které on stvořil. On odpouští, komu chce, a trestá také, koho chce. Bohu náleží království na nebesích i na zemi i vše, co je mezi nimi – a u Něho cíl je konečný.'“ Tento verš někdy bývá vykládán jako odmítnutí Božího titulu Otec islámem.

  • Bůh Otec
  • Bůh Otec na vyobrazení zvaném Trůn milostispolu s ukřižovaným Kristem a holubicí Ducha svatého a také dvojicí adorujících světců, obrazAndrey Previtaliho

  • Bůh Otec, Ludvico Mazzolino (1480-1530)

);">