ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Děda Mráz

Publikováno 16.12.2014 v 18:43 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 80x

Děda Mráz

Ruský Děda Mráz, 1885

Děda Mráz (rusky Дед Мороз Děd Moroz) je zosobnění ruské legendy veslovanské mytologii. Představuje období zimy nebo kováře. Jeho bratrem je bůhVichr. U východních Slovanů je to stařec, který jezdí na saních se spřežením bílých koní a přináší zimní počasí. O pravoslavných Vánocích se mu proto obětovala kaše nebo kyselo. [1] Původně však byl krutým a zlým pohanským božstvem, Velkým Starcem Severu, vládcem ledového chladu a sněhové bouře, která mrazí.

Tato bytost později změnila svůj charakter a stal se z ní vánoční děda Mráz, který nosí dárky.


Děda Mráz v Československu

Počátkem 50. let 20 století se v době komunistického režimu objevily snahy vytlačit Ježíška a Mikuláše Dědou Mrázem.[2] Na rozdíl od současnosti, kdy jsou tyto tradiční české postavy vytlačovány Santou Klausem komerčně, šlo o ideologickou propagandu. Roku 1952 byl vysílán proslov tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého určený zejména dětem, ve kterém mimo jiné pravil: "Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu."[3]

Děda Mráz se Sněhurečkou

Jiné vánoční postavy

Reference

  1. Skočit nahoru↑ Jiří Atweri, Slovanské pohanství dnes, Vlivy novopohanství na společnost i jednotlivce, Magisterská diplomová práce, 2007 [online]. Masarykova univerzita v Brně, [cit. 2008-06-28]. Dostupné online.
  2. Skočit nahoru↑ Děda Mráz v 50. letech přijel přes Jičín, Mikuláše a Ježíška nezničil
  3. Skočit nahoru↑ Zápotocký dětem: Z Ježíška se stal děda Mráz

Externí odkazy

);"">);"">