ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Gabriel (archanděl)

Publikováno 16.12.2014 v 17:09 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 64x

Gabriel (archanděl)

Ikona archanděla Gabriela, Златые власы, 12. století (Ruské státní muzum, Petrohrad).

Gabriel (hebrejsky: גַּבְרִיאֵל, Gavri'el, „Bůh je mocný“, „Boží síla“) je jménoarchanděla v judaismu, křesťanství a islámu.


Gabriel v judaismu

Judaismus chápe Gabriela, podobně jako Michaela, jako přímluvce a strážného anděla izraelského národa, zároveň však jako anděla smrti. Poprvé se tato postava objevuje v starozákonní knize Daniel, kdy vysvětluje vidění o beranu a kozlu,[1] a zvěstuje trvání a konec babylonského zajetí.[2]

Gabriel je jmenován, společně s Michaelem, Urielem, Rafaelem, Raguelem, Remielem a Sarakaelem v apokryfní 1. knize Henochově,[3] jako jeden z archandělů. Rabínský judaismus přisuzuje Gabrielovi jako atributy oheň, zlato, stříbro a měsíc. Podle židovského podání měl být právě Gabriel společně s Michaelem poslán, aby zničili Sodomu.

Gabriel v křesťanství

Archanděl Gabriel se zjevujeZachariášovi, Francie, 15. století

Křesťanství přejímá do značné míry židovský pohled na archanděla Gabriela, zvláště pod vlivem knihy Daniel a 1. knihy Henochovy. Gabriel však sehrává zásadní úlohu při zvěstování Panně Marii a vtělení božího syna, Ježíše Krista. Právě on je zvěstovatelem božího poselství Marii a otci Jana Křtitele Zachariášovi.

Jako atributy přisuzuje navíc křesťanská ikonografie Gabrielovi lilii. EvangelíciGabriela za archanděla neuznávají; jediným archandělem je pro ně Michael.

Jeho památka se slaví 29. září.

Gabriel v Bibli

V Bibli (protokanonických knihách) se jméno Gabriel vyskytuje 4-krát, a to nikdy ve spojitosti se slovem archanděl. Evangelista Lukáš uvádí v 1. kapitole verši 26. slovní spojení "anděl Gabriel".

  • Daniel 8,16
  • Daniel 9,21
  • Lukáš 1,19
  • Lukáš 1,26

Spojení archanděl Gabriel se vyskytuje pouze v apokryfní literatuře a pseudoepigrafech (či knihách deuterokanonických dle pojetí Římsko-katolické církve).

Gabriel v islámu

Gabriel (جبريل‎‎ arabsky Džibril) je v islámu nazýván též jako duch svatosti (روح القدس‎‎ rúh al-qudus též duch svatý). Gabriel je považován v islámu za téhož anděla zmíněného v Bibli.[4] Džibril je poslem (andělem) zjevení, který uděluje inspiraci prorokuMohamedovi při sepsání Koránu.

Odkazy

Logo wikimedia commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Gabriel ve Wikimedia Commons

Reference

  1. Skočit nahoru↑ Da 8, 1–27 (Kral, ČEP).
  2. Skočit nahoru↑ Da 9, 21–27 (Kral, ČEP).
  3. Skočit nahoru↑ 1 Hen 20, 7.
  4. Skočit nahoru↑ http://spectrum.library.concordia.ca/7847/1/MQ91046.pdf

Související články

);"">);"">