ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Hathor

Publikováno 21.12.2014 v 20:06 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 58x

Hathor

Hathor
v hieroglyfickém zápisu
O10
socha sluneční bohyně Hathor

Hathor (egyptsky dům Hora) byla v egyptské mytologii původně zosobněním Mléčné dráhy, která byla chápána jako mléko, které se rozlilo z vemena božskékrávy. Hathor byla starověká bohyně a byla též uctívána jako kraví bohyně od 2700 př. n. l., za vlády druhé egyptské dynastie. Její kult však pro Egypťany sahá do ranějších dob, pravděpodobně až ke Králi Štírovi (Serket). Je bohyní tance, hudby, lásky a alkoholu.

Hathor je zmiňována jako Ta se dvěma tvářemi, což můžeme vysvětlovat tím, že je transformací jiné egyptské bohyně, Sachmet. Sachmet byla původně násilnická bohyně války se lví hlavou, která měla zálibu v zabíjení obyvatel Egypta. Poté se ale bohům znelíbilo její chování, opili ji pivem obarveným na červeno, aby vypadalo jako krev, a poté ji proměnili v bohyni lásky Hathor. Spekulace o významu tohoto označení zahrnují vysvětlení jako symbolika života a života po životě, nebo zrcadlo a odraz obličeje v něm, ale vysvětlení tohoto náboženského eufemismu nebylo nikdy dokázáno.

Bohyně s hlavou krávy. Symbolizuje hvězdné nebe, noc v níž se rodí nové slunce. Její atribut rohy, symbolizující propast, v níž vychází Slunce za svítání a do níž se ponořuje za soumraku. Jako dobrá kojná dává mléko, svou prvotní živinu Univerzu, které se utváří.Byla uctívána v Dendeře[zdroj?].

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hathor na anglické Wikipedii.Logo wikimedia commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hathorve Wikimedia Commons