ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Jáchym z Hradce

Publikováno 24.04.2012 v 10:14 v kategorii Významné rody, přečteno: 220x

Jáchym z Hradce

Nejvyšší kancléř
Ve funkci:
1554 – 1565
Panovník Ferdinand I., Maxmilán
Nástupce Vratislav II. z Pernštejna

Narození 14. červenec 1526
Úmrtí 12. prosinec 1565
řeka Dunaj u Vídně, Rakousko
Národnost Čech
Choť Anna z Rožmberka
Děti Adam II. z Hradce, Anna Alžběta z Hradce
Sídlo Jindřichův Hradec
Profese šlechtic
Náboženství římskokatolické


Pražský palác Jáchyma z Hradce na Zámeckých schodech pod Pražským hradem

Jáchym z Hradce (14. červenec 1526 – 12. prosinec 1565) byl nejvyšší kancléř Království českého, rytíř Zlatého rouna a tajný rada císaře Maxmiliána II. Jeho otcem byl Adam I. z Hradce, bratrem Zachariáš z Hradce a následníkem syn Adam II. z Hradce


Život
Byl předním feudálem, představitelem bohatého rodu pánů z Hradce (Jindřichův Hradec) a důvěrníkem císaře Maxmiliána II. Habsburského, s nímž vyrůstal jako páže a společník. Zasloužil se též o přeměnu Jindřichohradeckého hradu na renesanční zámek. Na svém panství podporoval rozvoj řemesel, obchodu, pivovarnictví a rybníkářství. Své panství rozšířil například o Hlubokou, Žirovnici a Kardašovu Řečici.

Dvanáctého prosince roku 1565 Jáchym z Hradce utonul, když opouštěl Vídeň a pod jeho kočárem se propadl dřevěný most.


O této události vypráví ve svých Pamětech Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka:„ Léta Páně 1565, 12. prosince vyjel pan Jáchym z Hradce, nejvyšší kancléř Království českého, rytíř Zlatého rouna a tajný rada císaře Maxmiliána II. z Vídně do Prahy. Snad chtěl jet přes Jindřichův Hradec, kde na něho pokaždé čekala jeho paní Anna, která v době Jáchymovy nepřítomnosti hospodařila na rozsáhlých panstvích. Před panem Jáchymem jelo šest jezdců. Když vjeli na dřevěný Vlčí most za Vídní (jak příhodný název pro most! ), tento se prolomil a všichni i s Jáchymem z Hradce utonuli, kromě jednoho pážete z rodu Vrchotických a kočího vozu. Jestlipak pan Jáchym vzpomněl v posledních chvílích života na heslo, které s oblibou užíval: „respice finem“, což z latiny přeloženo znamená „pamatuj na konec“?