ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Rašeliniště Borková

Publikováno 29.07.2011 v 20:05 v kategorii Šumavská příroda, přečteno: 370x

Rašeliniště BorkováPřírodní rezervace

Rašeliniště Borková
Vyhlášena 1. května 1995
Vyhlásil Správa NP a CHKO Šumava
Kód ÚSOP 1789
Lokalita Černá v Pošumaví, Kyselov
Nadmořská výška 725 − 732 m n. m.
Výměra 47,479 ha
Seznam CHÚ v okrese Český Krumlov

Rašeliniště Borková


Rašeliniště Borková je přírodní rezervace v okrese Český Krumlov. Nachází se na Šumavě v nivě Vltavické brázdy, na pravém břehu údolní nádrže Lipno u ústí Rothovského potoka, 2 km jihozápadně od osady Dolní Vltavice. Je součástí CHKO Šumava.

Důvodem ochrany je údolní rašeliniště (poslední zbytek rozsáhlých rašelinišť zatopených údolní nádrží Lipno) s porosty borovice blatky, ostřicovými porosty a s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, významné hnízdiště vodních ptáků.

Zdejší rašelina vznikla na geologickém podkladu moldanubických migmatizovaných pararul, místy byla těžena na palivo např. pro pivovar a tuhové doly.

Pás podél břehu Lipna byl při výstavbě nádrže odlesněn a tvoří jej ostřicové porosty, v nichž rostou bazanovec kytkokvětý, ostřice plstnatoplodá, klikva bahenní a vlochyně bahenní. Na něj navazuje původní blatkové rašeliniště, kde dominuje borovice blatka, na sušších místech s příměsí borovice lesní a břízy, v podrostu kromě klikvy a vlochyně, roste vřes a brusnice borůvka. V úzkém pásu na jižním okraji rezervace roste smrkoborový les.

Významný je výskyt bezobratlých živočichů vázaných na společenstva rašelinišť − zejména motýlů (žluťásek borůvkový, perleťovec mokřadní) a brouků (střevlík Menetriesův, střevlíček vřesovištní, střevlíček Cymindis vaporariorum).

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • K8mIsdl5bqhf 27.07.2013 v 18:32 Jonny: Eu gosto daqui, mas a diste2ncia me deixa de fora de muita coisa bacana. c1s vezes me de1 uma raiva! :SVou dar adiiepte no post je1 coloquei o Manoel, mas faltou o Edney, a Lu Monte e o Nick Ellis ele publicou post hoje. Malcomtux: Acho que ne3o, mas vocea deveria perguntar e9 pro seu patre3o! Daniel: Bom, eu acho que vale, e suponho que os outros anunciantes tambe9m acham, ou ne3o teriam comprado, ne9? Daniel: E vocea ne3o e9 o fanico. Caloe3: Suponho que ne3o sere1 difedcil ache1-la, je1 que vai estar coberta de anfancios publicite1rios! Jonny: Peruca?? Nem tinha se me ocorrido essa ide9ia. Tu e9 very criativo, hein? Imaginae7e3o galopante! 0.oFernando: Ah, teletransporte Se existisse isso, eu ne3o me sentiria te3o de fora de tudo! Eu acho que isto se encaixaria mais em divulgae7e3o do que em networking. Publicidade, buzz, marketing, essas coisas. Networking tem a ver com relae7f5es com outras pessoas, o que ne3os e aplica aqui.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?