ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Roráty

Publikováno 16.12.2014 v 19:44 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 76x

Roráty

Chorální notace latinského introituRorate coeliRoráty v katedrále sv. Víta v Praze, 13. 12. 2013fileicon-ogg.pngMENU0:00

Roráty (z latinského rorate „rosu dejte“) představují specifickou podobu rannímariánské mše v době adventní. Typické české liturgické zpěvy, které rorátní mši doprovázejí, nemají v evropské kultuře obdobu.[1] Pro roráty je příznačné střídáníchorálního zpěvu a menzurálních písní coby komentáře chorálního tématu.

Označení „roráty“ pochází od mešního introitu 4. neděle adventní. Začíná se slovy: „Rorate coeli desuper“ (rosu dejte, nebesa, shůry). Původ rorátních mší lze hledat v době vlády Karla IV. Panovník zavedl celoroční praxi votivních mší k Panně Marii. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu, a to zvláště v prostředíutrakvistickém. Dosáhla svého vrcholu v 16. století. Rorátní zpěv provozovala zvláště literátská bratrstva. Rušení bratrstev za josefínských reforem roku 1783znamená také úpadek rorátů jako takových. Od 20. století až do současné doby probíhají snahy alespoň o částečnou obnovu tradice rorátů.


Odkazy

Související články

Literatura

Reference

  1. Skočit nahoru↑ http://svata-hora.cz/cz/article/250/roraty

Externí odkazy

);"">);"">);"">