ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Slavnost Narození Páně

Publikováno 16.12.2014 v 18:33 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 64x

Slavnost Narození Páně

Místo narození Ježíše v kryptěChrámu Narození Páně v Betlémě

Slavnost Narození Páně či Boží hod vánoční (lat. nativitas Domini) je vlastním dnem oslavy narození Ježíše Krista, tedy Vánoc. V západní liturgické tradici slavnost připadá na 25. prosince.

Související informace naleznete také v článku Vánoce.

Jesličky

Se slavností Narození Páně je tradičně spojena také příprava scén narození, tzv.betlémů, které poprvé připravil roku 1223 sv. František z Assisi. Tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.

Liturgie

Vstup do Chrámu Narození Páně v Betlémě

Gelasiánský a Gregoriánský sakramentář uvádějí v tento den tři mše včetně zvláštního dispensu od eucharistického postu. Tato zvláštnost však zřejmě platila pouze v Římě, neboť hispánský biskup, sv. Ildefons z Toleda, uvádí možnost slaviteucharistii třikrát i pro Velikonoce, Bílou neděli a svátek Proměnění Páně. Trojí slavení mše teologicky mělo podle sv. Tomáše Akvinského odkazovat na trojí zrození Božího Syna (od věčnosti, v těle a v lidském srdci či duši). Liturgická barvadne se historicky měnila (černá, bílá, červená, fialová), avšak dnes je bílá. Původně se slavnostní Gloria zpívalo pouze při první mši toho dne. Dnes je slavnost Narození Páně v římskokatolické církvi v Česku tzv. zasvěceným svátkem, existují různé texty pro slavení eucharistie o půlnoci, při svítání a během dne.

Externí odkazy


Liturgický rok
AdventVánoceLiturgické mezidobíPostní dobaVelikonoceLetniceLiturgické mezidobí
Štědrý denNarození PáněSvátek sv. ŠtěpánaSvátek sv. JanaSvátek MláďátekSvaté rodinyOktáv Narození PáněZjevení PáněKřtu Páně
Český liturgický kalendář
);"">