ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Sutech

Publikováno 21.12.2014 v 20:19 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 63x

Sutech

Sutech
varianty hieroglyfického zápisu
sG43t
Z4
C7
z
t
X
C7
swWt
x
E20A40
E20
,
E21

(ideogramy)

Sutech nebo také Set či Seth byl egyptský bůh, bratr boha Usira (též Osírida). Usir byl bohem plodnosti a úrody, pod vládou jeho bratra byly neúrodné pouště.

Sutech byl bohem pouště, moře a bouře, případně války, temnoty a rovněž pán chaosu. Byl však taky ochranným bohem Horního Egypta. V nejstarších dobách egyptské historie byl dokonce uctíván jako vítěz nad hadem Apopem a spojenec slunečního boha Re.


Zobrazování

Sutech

Bývá zobrazován jako štíhlý muž v bederní roušce s hlavou svého posvátného zvířete, které však dodnes nebylo jednoznačně identifikováno. Jako možná identita tohoto zvířete byla nabízena hyena, fenek, okapi, divoký osel núbijský nebo hrabáč, případně jakýsi hybrid se znaky více těchto zvířat.

Nejpravděpodobnější možností je však pes hyenovitý, jedna z nejobávanějších afrických šelem, proslulá tím, že svou kořist nezabíjí, ale roztrhá zaživa. Na Sutechově hieroglyfickém ideogramu je zobrazen jednoznačně sedící pes hyenovitý.

Boj mezi bratry a Sutechova porážka

Sutech samozřejmě Usireovi záviděl jeho lepší panství a rozhodl se, že se mu pomstí. Pozval ho k sobě na hostinu a v nečekané chvíli ho nechal chytit, spoutat a zabít. Jeho tělo pak roztrhal na několik kusů a ty rozházel po celém Egyptě. Existuje i mýtus, který říká, že Sutech svého bratra Usireva umístil do truhly a vhodil do Nilu, kde se Usir utopil.

Sutech byl potom za svůj zločin potrestán Usirovým synem, bohem Horem, který se s ním utkal v boji o trůn Egypta. Souboj a vítězství slunečního boha nad vládcem chaosu je symbolem věčného boje světla a temnoty, řádu a chaosu, dne a noci a je jedním z nejstarších symbolůnáboženského dualismu.

Související odkazy

Externí odkazy

);"">);"">