ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Svatá Lucie (osoba)

Publikováno 16.12.2014 v 18:57 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 68x

Svatá Lucie (osoba)

Svatá Lucie
{{{název}}}
Mučednice
Narozeníkolem 283, Syrakusy, Sicílie, Itálie
Úmrtí304 Syrakusy
Svátek13. prosinec
Uctívána církvemiŘímskokatolická církev; pravoslaví;anglikánské církve; lutheráni
Atributydlouhý oděv, dvojitý kříž, kniha, palma, svítilna, svíčka, pochodeň, meč a další
Patronkouslepců, nemocných dětí, kajícíchnevěstek, advokátů, optiků,spisovatelů, nožířů, elektrikářů,sklenářů, gondoliérů, rolníků,sicilského města Syrakus při očníchnemocech, úplavici, epidemiích, silném krvácení, proti bolestem v krkua dalších krčních onemocněních, ve chvílích, kdy si lidé potřebují zjednat jasno v pro ně nepřehledných situacích.

Svatá Lucie (284(?), Syrakusy304) je jedna z katolických apravoslavných svatých. Uctívají ji (jako jediného svatého) i luteránští Švédia Norové. Je patronkou slepých a pomocnicí při očních nemocech. Vkatolické církvi je oslavovaná 13. prosince. Pocházela z dobře situované rodiny, ale rozdala svůj majetek i plánované věno chudým. Byla udána jako křesťanka, za což musela podstoupit mučednickou smrt. Úcty se jí prokazatelně dostává od 5. století. Její poselství shrnuje výrok „Ti, kdo žijí cudný život, jsou chrámem Ducha svatého.“


Život sv. Lucie

Sv. Lucie je podle tradice připomínána od 5. století jako panna amučednice. V době velkého pronásledování křesťanů se nebála odmítnout ruku pohanského aristokrata. Místo něho chtěla zachovat mravní čistotupo svém rozhodnutí pro Ducha svatého. Byla proto pohnána před místní úřady v Syrakusách na Sicílii.

Od správce města se dozvěděla, že její nápadník na ní nejvíce miluje oči. Proto si je vyloupla a podala je správci se žádostí, aby je tedy šlechtici předal. Do druhého dne se jí však zázrakem opět vrátil zrak – Panna Mariaji obdařila ještě krásnějšíma očima.

Když pobouřený správce zjistil, že je prostoupena Duchem svatým, rozhodl se ji nechat zneuctít. Rozkázal, aby byla poslána do nevěstince. Bláhově si totiž myslel, že ji tak Duch svatý opustí. Přišli vojáci, aby Lucii odvedli. Nedokázali s ní však pohnout. Stejně tak neúspěšný byl i pár volů. Zlomit její vůli nedokázala ani žhavá pryskyřice, kterou jí lili na kůži. Než jí nakonec prokláli krk mečem předpověděla pád císaře Diokleciána a povolení křesťanské víry. Dioklecián do roka padl a o devět let později císař Konstantin I. Veliký povolil křesťanství.

Později byla sv. Lucie prohlášena patronkou města Syrakus. Přesně tak, jak jí ve snu pro Luciinu velkou víru předpověděla sv. Agáta.

Ostatky

Ostatky svaté Lucie byly nejprve přeneseny do Konstantinopole a odtud v roce 1204 do Benátek. Zde byly pohřbeny v kostele sv. Lucie. V roce 1861 byl chrám zbořen, aby uvolnil místo pro stavbu benátského hlavního nádraží. To nese dodnes její jméno – Stazione di Venezia Santa Lucia. Relikvie byly proto přeneseny do blízkého kostela San Geremia. V roce 1955 nechal tehdejší patriarcha benátský Angelo Roncalli, pozdější papež Jan XXIII. obličej světice pokrýt stříbrnou maskou. Při pohledu od Canal Grande lze na kostele číst italský nápis: Lucia Vergine di Syracusa in questo tempio riposa. All' Italia e al Mondo ispiri luce e pace. (V tomto chrámu spočívá panna Lucie Syrakuská. Nechť přinese Itálii a světu světlo a mír.)

Ikonografie

Sv. Lucie bývá – na připomenutí událostí jimiž vyvrcholil její pozemský život – zobrazována s vlastníma očima na talíři a spalmovým listem jako znakem mučednictví. Často bývá přidán také meč, kterým jí byl proklát krk, provaz, kterým byla svázána, a volové, kteří jí měli pohnout z místa. Někdy bývá vyobrazena ve společnosti sv. Agáty, sv. Anežky Římské, sv. Barbory, sv. Tekly a sv. Kateřiny Alexandrijské – mladých dívek neohroženě vzdorujících nebezpečí smrti ze stranypronásledovatelů víry.

Literatura

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.

Doporučuji toto (článek z tohoto obsáhlého textu nečerpá): http://www.chytrazena.cz/svata-lucie-13-prosince-3709.html

Související články

Externí odkazy

);"">);"">);"">