ŠumavaO šumavě a šumavských městech vesnicích a obyvatelých o přírodě

Vánoční stromek

Publikováno 16.12.2014 v 19:16 v kategorii Náboženství a ostatní, přečteno: 68x

Vánoční stromek

Zvyk strojit vánoční stromeček se do světa rozšířil z Německa.

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je jedním ze symbolůVánoc. Staví se na Štědrý den a lidé si pod ním rozdávají vánoční dárky. Velké vánoční stromy se staví ve městech v průběhu adventu.


Historie

Historie

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Ozdobené větve rozdávali i koledníci. Podle tradice a taky podle první zmínky se stromek také zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů.

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z německých měst. Zpočátku nebyl zdoben svícemi. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli vcechovních a řemeslnických domech. Do soukromých prostor začal pronikat až v polovině 17. století. Německé prostředí opouští v 19. století. Ujímá se nejprve ve městech, poté na venkově, většinou ho přijímají dříve protestanté než katolíci.

Katolická církev považovala zpočátku zdobení stromů za pohanský zvyk. V mnohém měla pravdu. Germánské kmeny prý tak kdysi o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana. Podobně i Keltové ozdobenými stromky či větvemi uctívali boha Slunce.[zdroj?]

Vánoční stromek v Česku

V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražskéhoStavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Vánoční strom v Prostějově

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocemjablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[1]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovice, jedle, smrky nebo umělé stromky.

Největší německý vánoční strom před frankfurtskouradnicí

Na náměstí ve městech se často umísťují velké vánoční stromy. Poprvé tento byl Strom republiky postaven nabrněnském Náměstí svobody spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko. Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o vánocích v roce 1924 rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[2] Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí.

Vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí spadl a zranil čtyři lidi 6. prosince 2003.[3].

Vánoční stromek ve Spojených státech

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USA, Washington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

Odkazy

Reference

  1. Skočit nahoru↑ Vavřinová, V., Malá encyklopedie Vánoc, Praha 2000
  2. Skočit nahoru↑ http://www.velkaepocha.sk/200712123921/Tradice-vanocnich-stromu-republiky.html
  3. Skočit nahoru↑ Padlý strom nahradí v pondělí menší, Novinky.cz, 7. prosinec 2003

Literatura

Externí odkazy

);"">);"">